top of page
Rewata Dhamma 2.JPG

Ctihodný Rewata Dhamma Sayado

 

Ctihodný Rewata Dhamma se narodil v Barmě v roce 1929 a byl jedním z nejpřednějších učenců Abhidhammy. V roce 1967 získal na Universitě Vārāṇasī v Indii doktorát. Ve stejném roce přeložil a vydal dvousvazkovou knihu Abhidhammattha Sangaha včetně komentářů psaných v hindštině. Od Akademie Hindi za svou práci obdržel ocenění Kalidasa, které se uděluje za nejvýznamnější knihy roku. Kniha je v Indii i nadále užívána jako univerzitní učebnice.
 

V roce 2000 mu barmská vláda udělila prestižní titul Aggamahāpaṇḍitacož v překladu znamená nejpřednější a veliký učenec. Ctihodný Rewata Dhamma napsal mnoho dalších význačných knih, mezi jinými například První Buddhova rozprava (1997), Buddha a jeho žáci (2001), Ve stínu růžové jabloně (2003) a Buddhův lék (2005).

 

Je spoluautorem knihy Všeobecný manuál Abhidhammy společně s Bhikkhu Bodhim (1993). Ctihodný Rewata Dhamma zemřel v květnu 2004.

bh.Rewathadamma2.jpg
Dhamma_kolo_sm.png

Ctihodný Pemasiri mahāthera 

 

je srílanský theravādový mnich, který vyniká hlubokým porozuměním a výjimečnou laskavostí, smyslem pro humor a soucitem. Bhante Pemasiri žije a učí Buddhův způsob života. Narodil se 5. prosince 1941 a začal meditovat krátce poté, co se naučil chodit.

Jako mladý hoch cestoval téměř denně z rodné vsi Kidagamulla v oblasti Gampaha do Meditačního centra Vipassanā v Kandubodě. Zde se učil meditaci od vysoce kvalifikovaných a ctěných meditačních mistrů, včetně ctihodného Sumatipāla Nā Himi (opat a zakladatel Meditačního centra Vipassanā v Kandubodě) a barmských učitelů Webu Sayadaw

a U Pandita.

Již ve věku 20 let se ctihodný Pemasiri mahāthera stal hlavním správcem meditačního centra na Sri Lance. Za šest let se stal i hlavním správcem Centra Lanka Vipassanā v hlavním městě Kolombo a tuto funkci zastával dvanáct let.

V současnosti je opatem centra Sumathipāla Nā Himi Senasun ārāña. Centrum bylo vybudováno jako místo pro praxi, kde se zdůrazňuje filozofický a původní přístup k Dhammě, Buddhově učení, v protikladu k religióznímu přístupu. Studenti ctihodného Pemasiri Thera bhanteho považují nejenom za svého meditačního učitele, ale také za průvodce a rádce ve svém životě.

Bhante přistupuje rovnou k jádru jejich jedinečné zkušenosti a vede své žáky k vidění pravé povahy existence. Je autorem knihy Chůze po laně.

web_sangha_4_edited.jpg
bottom of page